- Projekt: Biogazownia
- Energia: fermentacja metanowa
- Gdzie? Czechy / Stonava
- Kto? Farma Stonava
- Kiedy? 2007 - 2010
Stonava to wieś w powiecie Karvina (region morawsko-śląski), we wschodniej części Czech, niedaleko granicy z Polską. Leży ona w obszarze historycznego regionu Śląska Cieszyńskiego. Jako, że jest to region graniczny istnieje tam również kultura polska - m.in. polskie szkoły.
Czemu akurat tam biogazownia?
Przyczyna jest dosyć zrozumiała. Bo są świnie. I to nawet ferma świń. I to nie byle jakich, bo najlepszych na Morawach. I te to właśnie świnki są tak naprawdę kluczem. Nie dość, że dają smaczne i cenione mięso to jeszcze ich odchody są podstawowym czynnikiem dla którego biogazownia powstała.
Ważnym aspektem dla tej lokalizacji jest również łatwy dostęp do użytków rolnych na których uprawiana jest kukurydza.
No dobra, ale jak to wszystko działa? Może tak krok po kroku...?
Poznajecie Państwo zwierzę powyżej? Oczywiście, że... nie jest to świnia... lecz krowa. Ale co ma tutaj do rzeczy krowa? - spytacie Państwo. Otóż, biogazownie zwane są również "betonowymi krowami". Określenie te stosowane jest nie bez powodu. Jak powiedział niemiecki uczony Dr. J. Eder: „W trakcie rozpadu masy organicznej w fermentatorze zachodzą podobne procesy jak w żwaczu krowy mlecznej. Zatem odmiany o wysokiej strawności są więc bardziej przydatne do produkcji biogazu”.
Zasada powstawania biogazu
Zatem odpowiednie "karmienie" jest podstawą sukcesu. Przez jego kontrolę wpływamy na "trawioną" ilość pokarmu oraz stymulujemy warunkami rozwoju mikroogranizmów.
Gnojowica trzody chlewnej w połączeniu z kiszonką z kukurydzy (która jest uprawiana na użytkach rolnych) stanowi surowiec do procesu technologicznego otrzymywania biogazu. Składniki te są mieszane w odpowiednich proporcjach i odpowiednich przedziałach czasu w szczelnie zamkniętym fermentorze, w warunkach beztlenowych. Utrzymywana jest stała temperatura rzędu 39 st. C - optymalna dla mezofilnych bakterii metanowych. Te warunki muszą być spełnione, aby proces fermentacji metanowej zachodził najbardziej efektywnie. W efekcie powstaje biogaz oraz nawóz, ale wolny od nieprzyjemnego zapachu.
Budowa biogazowni w praktyce.
Oprócz gnojowicy ważna jest również kiszonka , w tym wypadku z kukurydzy. Pole uprawne jest zlokalizowane w pobliżu budynków biogazowni. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim minimalizacja kosztów transportu.
ciąg dalszy nastąpi....
Informacje zawarte na tej stronie pochodzą z www.farmastonava.cz oraz zostały zaczerpnięte z strony: www.syngenta-seeds.pl/asp/pliki/do.../kukurydza_folder_2009.pdf.
Obrazy są własnością Pana inż. Radosława Kocha.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz