środa, 29 września 2010

Stop wiatrakom!

 Niedawno natrafiłem na interesującą inicjatywę. Istnieje serwis internetowy www.stopwiatrakom.eu. Co gorsza... wygląda na to, że jest lepiej zorganizowany niż serwisy organizacji popierających budowę wiatraków...  

  Artykuł z serwisu Onet.pl

  Płonące turbiny we Francji.
  Dwie z nich spowodowały pożar łąki koło Lyonu. W pobliżu są się domy i lasy. Straż pożarna podejrzewa, że hamulce zwalniające obroty turbin w razie bardzo silnego wiatru nie wytrzymały mistralu.
  Przerażeni mieszkańcy żądają precyzyjnego ustalenia przyczyn złego funkcjonowania hamulców hydraulicznych turbin, których generatory umieszczone na wysokości około 50 m zapaliły się koło miejscowości Rochefort-en-Valdaine.
  Świadkowie twierdzą, że z powodu mistralu - porywistego wiatru wiejącego na południu Francji - łopaty trójpłatowych turbin śmigłowych kręciły się coraz szybciej i w końcu pojawiły się płomienie. Palące się kawałki spadały na ziemię w promieniu kilkuset metrów.
  Według francuskich mediów, w ciągu ostatnich sześciu lat w płomieniach stanęło w sumie już kilkanaście turbin wiatrowych.